W stronę wspólnego rynku energii i gazu
konferencja | Kryzys na Ukrainie spowodował, że kraje UE zaczęły obawiać się o niezależność energetyczną. Daje to nadzieję na wprowadzenie wspólnej polityki w tym obszarze.
barbara oksińska
Uczestnicy IX Forum Energetycznego w Karpaczu zgodzili się, że w nowej sytuacji politycznej potrzebne jest zbudowanie mechanizmu solidarności na wypadek przerwania dostaw surowców. Równie ważna jest poprawa finansowania niezbędnej do tego infrastruktury. Kwestią do dyskusji jest natomiast, w jaki sposób można tę niezależność energetyczną uzyskać.
Pogodzić ekologię i bezpieczeństwo
– Unia Europejska już podejmuje działania w wymiarze wspólnego rynku energii elektrycznej. To projekt tworzenia regionów, które mają łączyć się w większe obszary handlowe. W efekcie mamy mieć jedną cenę energii elektrycznej w całej Europie. I to się dzieje – zauważył Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii. Jego zdaniem podobne mechanizmy zaczynają...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta